“Onderzoek moet beter aansluiten op de behoeften van de individuele patiënt”
“Samenwerken, vertrouwen en kennisdeling moeten de basis zijn van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland.” Aan het woord is prof. dr. Marc van Sambeek, vaatchirurg in het Catharina Ziekenhuis en hoogleraar aan de Technische Universiteit Eindhoven.
“Onderzoeksgroepen en wetenschappelijke instituten zouden hun krachten meer moeten bundelen. De ontwikkeling van de gezondheidszorg en de techniek gaan hand in hand en tegelijkertijd razend snel. Om in dit veld constructief en innovatief te zijn, is kennisdeling en een intensieve samenwerking tussen de klinieken, universiteiten en industrie van groot belang.”
Van Sambeek deelt zijn visie in een interview in het vakblad Heelkunde. “De titel van mijn oratie was: ‘Het kan beter’. Hiermee wil ik aangeven dat de technologische innovaties en onderzoek erop gericht moeten zijn dat de gezondheidszorg beter gaat aansluiten op de behoeften van de individuele patiënt. Het gaat om patiënt-specifieke klinische beslissingsondersteuning. Evidence based medicine wordt door velen beschouwd als de heilige graal in medische besliskunde, maar sommige principes worden door anderen weer bekritiseerd. Statistisch significante bevindingen zijn niet altijd klinisch relevant of toepasbaar voor de individuele patiënt.”