Lymfeklierscintigrafie van de benen (Folder)

Nucleaire geneeskunde
Michelangelolaan 2
5623 EJ Eindhoven

040 - 239 91 11
Catharina een Santeon ziekenhuis

Lymfeklierscintigrafie van de benen (Folder)

In overleg met uw behandelend arts is besloten een lymfeklieronderzoek uit te voeren op de polikliniek Nucleaire geneeskunde van het Catharina Ziekenhuis. In deze folder vindt u belangrijke informatie over dit onderzoek. Het is goed u te realiseren dat de situatie voor u persoonlijk anders kan zijn dan hier wordt beschreven.

Wat is een lymfeklierscintigrafie?

Een lymfeklierscintigrafie is een onderzoek waarbij de afvloed van lymfe uit de benen naar de lymfeklieren in de liezen zichtbaar wordt gemaakt met behulp van een zeer kleine hoeveelheid radioactieve stof. De radioactieve stof wordt via enkele injecties tussen de tenen toegediend. Hierdoor ontstaat in de lymfeklieren in de liezen een kleine hoeveelheid straling. Een speciale camera (de gammacamera) registreert de straling en verwerkt deze tot een zichtbaar beeld. De toegediende hoeveelheid radioactieve stof is zo klein dat u en uw omgeving hiervan geen nadelige gevolgen ondervinden.

Voorbereiding

  • Voor dit onderzoek hoeft u niet nuchter te zijn. U mag gewoon eten en drinken.
  • Bent u (mogelijk) zwanger of geeft u borstvoeding? Neem dan contact op met de polikliniek Nucleaire geneeskunde.

Waar meldt u zich?

Op de dag van het onderzoek meldt u zich op het afgesproken tijdstip bij de polikliniek Nucleaire geneeskunde. Daarna neemt u plaats in de wachtkamer.

Aanmelden voor uw afspraak

Hoe u zich kunt aanmelden voor uw afspraak, vindt u op www.catharinaziekenhuis.nl/aanmelden. Het is belangrijk dat u altijd een geldig legitimatiebewijs meeneemt, deze heeft u nodig om zich aan te melden.

Het onderzoek

Als u aan de beurt bent, komt een medisch nucleair werker (laborant van de afdeling Nucleaire geneeskunde) u ophalen in de wachtkamer. In de onderzoeksruimte dient de medisch nucleair werker u de radioactieve stof toe in de vorm van twee injecties in elke voet, tussen de tenen. Hierbij voelt u even het prikje van de injectienaald. U merkt niets van de ingespoten radioactieve stof. U wordt er niet slaperig van en uw rijvaardigheid wordt er niet door beïnvloed. Er zijn geen risico’s of bijwerkingen aan dit onderzoek verbonden.

Het maken van de foto’s

Direct na de injecties worden de eerste foto’s van de voeten gemaakt. Dit duurt 1 minuut. Vervolgens moet u 2 uur wachten totdat de radioactieve stof in de lymfeklieren in de liezen terecht gekomen is. De radioactieve stof moet namelijk met het lymfevocht wegstromen en dat duurt enige tijd. Tijdens de wachttijd is het belangrijk om zoveel mogelijk rond te lopen om het transport van het lymfevocht te stimuleren. U mag tijdens de wachttijd geen steunkousen of zwachtels dragen.

Na 2 uur komt u terug naar de polikliniek Nucleaire geneeskunde. U wordt verzocht uw schoenen uit te trekken. Ook is het belangrijk dat sieraden, kleding met metalen knopen of een rits en andere metalen voorwerpen worden verwijderd. De medisch nucleair werker die het onderzoek uitvoert, bespreekt dit met u.

Vervolgens gaat u op het onderzoeksbed liggen. De gammacamera wordt zo dicht mogelijk bij het lichaam gebracht, om de foto’s zo duidelijk mogelijk te maken. Er worden verschillende foto’s gemaakt van de voeten tot en met de liezen. Het is zeer belangrijk dat u tijdens het maken van de foto’s stil blijft liggen, omdat de foto’s anders mislukken. Het maken van de foto’s duurt ongeveer 20 minuten.

De medisch nucleair werker controleert of de foto’s gelukt zijn. Hierna is het onderzoek klaar en kunt u naar huis. Het gehele onderzoek, inclusief de wachttijd, duurt ongeveer 2,5 uur.

De uitslag

De foto’s worden digitaal opgeslagen en bewerkt. Aan de hand van deze beelden maakt de nucleair geneeskundige (arts van de afdeling Nucleaire geneeskunde) een verslag dat naar uw behandelend arts wordt gestuurd. Uw behandelend arts bespreekt de uitslag met u tijdens uw volgende polikliniekbezoek.

Verhinderd

Kunt u om dringende reden uw afspraak niet nakomen? Neem dan tenminste één dag voor het onderzoek contact op met de polikliniek Nucleaire geneeskunde, maar bij voorkeur zo spoedig mogelijk.

Vragen

Als u na het lezen van deze folder nog vragen heeft, dan kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met de polikliniek Nucleaire geneeskunde.

Contactgegevens

Catharina Ziekenhuis
040 – 239 91 11
www.catharinaziekenhuis.nl

Polikliniek Nucleaire geneeskunde
040 – 239 86 00

Routenummer(s) en overige informatie over de afdeling Nucleaire geneeskunde vindt u op www.catharinaziekenhuis.nl/nucleairegeneeskunde


© 2025 Catharina Ziekenhuis
Alle rechten voorbehouden