Myocardperfusiescintigrafie (rust- en inspanningsonderzoek) (Folder)
5623 EJ Eindhoven
040 - 239 91 11
Myocardperfusiescintigrafie (rust- en inspanningsonderzoek) (Folder)
In overleg met uw behandelend arts is besloten een myocardperfusiescintigrafie te laten verrichten op de polikliniek Nucleaire geneeskunde van het Catharina Ziekenhuis. Dit onderzoek bestaat uit twee delen: een rustonderzoek en een inspanningsonderzoek, die beide op twee verschillende dagen plaatsvinden. Het is goed u te realiseren dat de situatie voor u persoonlijk anders kan zijn dan hier is beschreven.
Wat is een myocardperfusiescintigrafie?
Een myocardperfusiescintigrafie is een onderzoek waarbij de doorbloeding van de hartspier tijdens rust en tijdens inspanning zichtbaar wordt gemaakt met behulp van een zeer kleine hoeveelheid radioactieve stof. Nadat de radioactieve stof via een injectie is ingespoten, ontstaat er een kleine hoeveelheid straling in de hartspier. Een speciale camera, de gammacamera, registreert de straling en verwerkt deze tot een zichtbaar beeld in de vorm van een scan. De ingespoten hoeveelheid radioactieve stof is zo klein, dat u en uw omgeving hiervan geen nadelige gevolgen ondervinden. Het onderzoek wordt eerst in rust, en enkele dagen later tijdens inspanning uitgevoerd.
Voorbereiding
Rustonderzoek (dag 1)
- Op de dag van het rustonderzoek mag u alle aan u voorgeschreven medicijnen zoals gewoonlijk innemen. Het kan zijn dat bij het maken van deze afspraak tegen u gezegd is dat u voor dit onderzoek moet stoppen met bepaalde medicatie. Dit is echter niet nodig voor het rustonderzoek.
- Neem een lijstje mee van uw medicijnen, zodat de arts kan zien welke medicijnen u gebruikt. Het medicatieoverzicht in uw ziekenhuisdossier is niet altijd volledig.
- Op de dag van het rustonderzoek mag u tot twee uur vóór het onderzoek een licht ontbijt of lichte lunch nemen. Bijvoorbeeld een cracker of een boterham met beleg en water, sap of melk.
- Op de dag van het rustonderzoek mag u vóór het onderzoek geen cafeïnehoudende producten gebruiken, zoals koffie, thee, cola of chocolade.
- Op de dag van het rustonderzoek mag u vóór het onderzoek geen grote inspanningen leveren.
- U moet iets vettigs eten na de injectie met de radioactieve stof. Denk bijvoorbeeld aan boterhammen met kaas, pindakaas of hagelslag of een worstenbroodje. U kunt iets van thuis meenemen of kopen in het bezoekersrestaurant.
- Bent u (mogelijk) zwanger of geeft u borstvoeding? Neem dan contact op met de polikliniek Nucleaire geneeskunde.
Inspanningsonderzoek (dag 2)
Na het onderzoek in rust ontvangt u van de medisch nucleair werker een brief met de voorbereidingen voor de tweede onderzoeksdag: het inspanningsonderzoek. Lees deze zorgvuldig door, zodat u goed voorbereid bent. Als u niet voldoende voorbereid bent, kan het onderzoek mogelijk niet doorgaan.
Waar meldt u zich?
Op de dag van het onderzoek meldt u zich op het afgesproken tijdstip bij de polikliniek Nucleaire geneeskunde. Daarna neemt u plaats in de wachtkamer.
Het onderzoek
Rustonderzoek (dag 1)
Op de eerste onderzoeksdag wordt de doorbloeding van de hartspier in rust gemeten.
Als u aan de beurt bent, komt een medisch nucleair werker (laborant van de afdeling Nucleaire geneeskunde) u ophalen in de wachtkamer. In de voorbereidingsruimte brengt de medisch nucleair werker een infuusnaald aan in een ader in uw arm en spuit vervolgens de radioactieve stof bij u in. U merkt niets van de ingespoten radioactieve stof. U wordt er niet slaperig van en uw rijvaardigheid wordt er niet door beïnvloed. Er zijn geen risico’s of bijwerkingen aan dit onderzoek verbonden.
Vervolgens moet u 45 minuten tot 1 uur wachten, totdat voldoende van de radioactieve stof in de hartspier aanwezig is en de scan gemaakt kan worden. U kunt tijdens deze wachttijd de afdeling Nucleaire geneeskunde verlaten. Het is belangrijk dat u zich tijdens de wachttijd aan de volgende richtlijnen houdt:
- U moet iets vettigs eten. Denk bijvoorbeeld aan boterhammen met kaas, pindakaas of hagelslag of een worstenbroodje. U kunt dit van thuis meenemen of kopen in het bezoekersrestaurant.
- U moet in de tussentijd wat rondlopen.
- 10 minuten voordat de scan gemaakt wordt, moet u drie bekers water drinken. Deze kunt u zelf pakken in de wachtruimte van de polikliniek Nucleaire geneeskunde, waar u ook weer wordt opgehaald voor de scan.
Bovenstaande richtlijnen zijn belangrijk om de kwaliteit van de scan zo goed mogelijk te maken.
Als u aan de beurt bent voor de scan, komt een medisch nucleair werker u weer ophalen in de wachtkamer. Meer informatie over de scan vindt u verderop in deze folder, onder het kopje “Het maken van de scan”.
Inspanningsonderzoek (dag 2)
Op de tweede onderzoeksdag wordt de doorbloeding van de hartspier tijdens inspanning gemeten.
Als u aan de beurt bent, komt een medisch nucleair werker (laborant van de afdeling Nucleaire Geneeskunde) u ophalen in de wachtkamer. In de voorbereidingsruimte worden ECG-stickers (elektroden) op uw borstkas geplaatst om uw hartritme te kunnen monitoren tijdens de inspanningstest. Daarnaast wordt er een infuusnaald ingebracht in een ader in uw arm.
Tijdens de inspanningstest levert u zelf de inspanning door te fietsen, of u krijgt een medicijn via het infuus ingespoten om de inspanning na te bootsen. In de meeste gevallen wordt het medicijn Adenosine gebruikt, wat zorgt voor vaatverwijding. Tijdens de inspanning worden uw hartslag, hartritme en bloeddruk gecontroleerd. Als het hart voldoende ingespannen is, wordt via het infuus de radioactieve stof ingespoten. U merkt niets van de ingespoten radioactieve stof. U wordt er niet slaperig van en uw rijvaardigheid wordt er niet door beïnvloed.
Na de inspanningstest moet u weer 45 minuten tot 1 uur wachten en is de voorbereiding op het maken van de scan gelijk aan die van het onderzoek in rust op de eerste onderzoeksdag: u moet iets vettigs eten, wat rondlopen en drie bekers water drinken, zoals hierboven in deze folder is beschreven.
Als u aan de beurt bent voor de scan, komt een medisch nucleair werker u weer ophalen in de wachtkamer.
Het maken van de scan
U wordt verzocht het bovenlichaam te ontkleden. De medisch nucleair werker die het onderzoek uitvoert, bespreekt dit met u. Vervolgens gaat u liggen op de onderzoekstafel. Er wordt dan een scan gemaakt van het hart, waarbij de gammacamera om uw borst heen draait en daarbij constant foto’s maakt. De camera raakt u niet aan. Als de gammacamera klaar is met draaien, wordt er ook nog een korte CT-scan van het hart gemaakt. CT staat voor Computer Tomografie en maakt gebruik van röntgenstraling om informatie te verkrijgen over de structuur van uw weefsels. Voor de CT-scan schuift u even door de tunnel van de scanner, wat slechts enkele minuten duurt. Het is zeer belangrijk dat u tijdens het onderzoek zo stil mogelijk blijft liggen, omdat de foto’s anders mislukken.
Het maken van de scan duurt ongeveer 15 minuten. De medisch nucleair werker controleert of de scan gelukt is. Hierna kunt u naar huis. Het gehele rustonderzoek, inclusief de wachttijd en het maken van de scan, duurt ongeveer 1,5 uur. Het gehele inspanningsonderzoek, inclusief de wachttijd en de scan, duurt ongeveer 2 uur.
De uitslag
De foto’s worden digitaal opgeslagen en samen met de foto’s van de tweede onderzoeksdag bewerkt. Aan de hand van de gegevens van beide onderzoeksdagen, maakt de nucleair geneeskundige een verslag dat naar uw behandelend arts wordt gestuurd. Uw behandelend arts bespreekt de uitslag met u tijdens uw volgende polikliniekbezoek.
Verhinderd
Kunt u om dringende reden uw afspraak niet nakomen? Neem dan tenminste één dag voor het onderzoek contact op met de polikliniek Nucleaire geneeskunde, maar bij voorkeur zo spoedig mogelijk.
Reizen
Gaat u binnen 3 dagen na het onderzoek op vliegreis? Mogelijk heeft u een vliegbrief nodig. Informeer hierover bij de balie van de polikliniek Nucleaire geneeskunde.
Opleidingsziekenhuis
Het Catharina Ziekenhuis is een opleidingsziekenhuis. Wij bieden tal van opleidingsmogelijkheden voor artsen, verpleegkundigen en paramedische beroepen en werken daarin nauw samen met opleidingscentra en –ziekenhuizen in de regio. Dit kan betekenen dat uw behandeling, onderzoek of operatie (mede) uitgevoerd wordt door een zorgverlener in opleiding. Denk hierbij aan een arts in opleiding tot specialist, een co-assistent of een verpleegkundige in opleiding. Veiligheid is het allerbelangrijkste, daarom staat de zorgverlener in opleiding altijd onder supervisie van een gekwalificeerde zorgverlener. Indien u niet wenst geholpen te worden door een zorgverlener in opleiding, kunt u dit aangeven bij uw behandelend arts.
Vragen
Als u na het lezen van deze folder nog vragen heeft, dan kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met de polikliniek Nucleaire geneeskunde.
Contactgegevens
Catharina Ziekenhuis
040 – 239 91 11
www.catharinaziekenhuis.nl
Afdeling Nucleaire geneeskunde
040 – 239 86 00
Routenummer(s) en overige informatie over de afdeling Nucleaire geneeskunde vindt u op www.catharinaziekenhuis.nl/nucleaire-geneeskunde