Opheffen van een darmstoma (Folder)

Chirurgie
Michelangelolaan 2
5623 EJ Eindhoven

040 - 239 91 11
Catharina een Santeon ziekenhuis

Opheffen van een darmstoma (Folder)

U ondergaat binnenkort een operatie om uw darmstoma op te heffen. In deze folder vindt u informatie over de gang van zaken rondom deze operatie. Het is goed u te realiseren dat voor u persoonlijk de situatie anders kan zijn dan is beschreven. 

De behandeling

De specialist heeft in overleg met u besloten de darmstoma op te heffen. Na deze operatie is de kunstmatige uitgang gesloten en kan de ontlasting weer op de natuurlijke weg het lichaam verlaten. U hoeft dan geen opvangzakjes meer te gebruiken en kunt dan weer gewoon naar het toilet. De specialist informeert u tijdens uw polikliniekbezoek over de operatie en bespreekt mogelijke gevolgen en complicaties met u.

Voorbereidingen

Pre-operatieve opname unit

Op het afgesproken moment mag u zich melden bij de afdeling. U mag plaatsnemen in de wachtruimte tot de verpleegkundige u komt halen. De pre-operatieve opname unit is een aparte opname-afdeling waar we patiënten van verschillende specialismen opnemen en voorbereiden voor de operatie. Na de operatie komt u niet terug op dezelfde kamer. Afhankelijk van het onderzoek of behandeling die u krijgt, komt u op een ander gedeelte van de afdeling Kortverblijf en Dagverpleging. Omdat we op de opname-afdeling patiënten van verschillende specialismen helpen, is het mogelijk dat we niet iedereen op volgorde van binnenkomst kunnen helpen. Door deze planning kunnen wij zoveel mogelijk patiënten helpen.

Opnamegesprek

De verpleegkundige heeft met u een opnamegesprek. Als u wilt kan uw partner of begeleider hierbij aanwezig zijn. De verpleegkundige stelt een aantal vragen en neemt het verloop van de opname met u door. Daarna neemt u afscheid van uw partner of begeleider.

Het onderzoek/behandeling

Na het opnamegesprek wordt u voorbereid op uw onderzoek/behandeling. U krijgt van de verpleegkundige een operatiejasje. Uw kleding bewaren we in een afgesloten kledingbox. Deze kledingbox brengen we naar de afdeling waar u na de operatie naartoe gaat.
De verpleegkundige krijgt bericht van de operatie- of behandelkamer wanneer u mag komen, dit kan soms even duren. De verpleegkundige brengt u in een bed naar de operatie- of behandelkamer. 

Na het onderzoek of behandeling

Na het onderzoek/behandeling komt u op de uitslaapkamer (recovery) te liggen. Hier komt u rustig bij van het onderzoek/behandeling. Als het kan, brengt de verpleegkundige u naar de verpleegafdeling. Als u daar gearriveerd bent, mag u uw contactpersoon bellen. Lukt dit nog niet zelf, dan belt de verpleegkundige voor u.

De operatie

De verpleegkundige zorgt dat u klaar bent voor de operatie. Zodra u aan de beurt bent, brengt de verpleegkundige u in bed naar de voorbereidingskamer. De operatieassistent haalt u hier op zodra de operatiekamer gereed is. De operatie vindt plaats onder algehele narcose. Deze wordt toegediend via een infuus.

Na de operatie

Na de operatie gaat u naar de uitslaapkamer (recovery). Zodra u stabiel bent, wordt u teruggebracht naar de afdeling waar u was opgenomen voor verder herstel. Direct na de operatie heeft u nog een infuus voor toediening van vocht en eventueel medicijnen. Deze wordt verwijderd door de verpleegkundige op de verpleegafdeling wanneer u dit niet meer nodig heeft.

Afhankelijk van de soort stoma die u had, bestaat de kans dat op de plaats waar de stoma heeft gezeten, het wondje wordt opengelaten. Het kan zijn dat er een golfdrain achter wordt gelaten in de wond. Om wondinfectie te voorkomen, moet vanaf de eerste dag na de operatie de wond 2 keer per dag gespoeld worden onder de douche. De verpleegkundige kan u hier uitleg over geven. Indien er een drain wordt achtergelaten, wordt deze verwijderd voor ontslag. Vervolgens wordt het wondje met een gaasje en een absorberend verband verbonden totdat het wondje dicht is. Dit kan enkele weken duren.

Na de operatie kunt u in principe direct starten met een normaal dieet, tenzij de chirurg iets anders aangeeft. Het is belangrijk dat u voldoende drinkt, vezelrijk eet en uw voeding goed kauwt.

Na de operatie kan het voorkomen dat uw ontlastingspatroon ontregeld is. Over het algemeen zult u vaker naar de toilet moeten. In de eerste periode na de operatie kan het zijn dat u meer moeite heeft met het ophouden van de ontlasting. Deze klachten kunnen zes weken tot drie maanden aanhouden en verdwijnen na verloop van tijd meestal spontaan.

U kunt zelf uw bekkenbodemspieren trainen om de controle over de ontlasting te verbeteren. De stomaverpleegkundige kan u hierover uitleg geven als u hier behoefte aan heeft.

Nut van bewegen gedurende ziekenhuisopname

Om uw herstel zo spoedig mogelijk te laten verlopen,  is het belangrijk dat u snel weer begint met bewegen. Bewegen is belangrijk om trombose te voorkomen en ook om verlies van spierkracht tegen te gaan. Bovendien is uit onderzoek gebleken dat wanneer u rechtop zit, de ademhaling beter is. Luchtweginfecties komen daardoor minder voor.

 Adviezen

  • Draag stevige schoenen en uw eigen kleding in plaats van een pyjama.
  • Gebruikt u thuis een hulpmiddel zoals: rollator, bril of gehoorapparaat? Neem deze mee, zodat u deze kunt gebruiken tijdens uw ziekenhuisopname.
  • Gebruik het bed alleen als u echt moet rusten.
  • Nuttig de maaltijden zittend op een stoel.
  • Probeer activiteiten zoveel mogelijk zelf te doen, zoals wassen en aankleden, en het ritme van thuis te handhaven.
  • Als de conditie het toe laat en het is veilig, loop dan regelmatig een stukje op de gang. Liever meerdere keren per dag een stukje, dan 1 keer een lang stuk en de rest van de dag niet meer. Vraag hulp aan een verpleegkundige indien nodig.
  • Probeer na vertrek uit het ziekenhuis zelf of met hulp uw activiteiten weer op te bouwen. Vergroot dagelijks uw loopafstand.
Wist u dat ….
  • U tussen uw 50ste en 70ste levensjaar gemiddeld 30% van uw spiermassa verliest
  • Na een week in bed liggen u weer 5% verliest
  • Als u minder dan 3x per dag loopt, u een 6x hogere kans heeft op functieverlies dan degenen die 3x of meer lopen
  • 10 dagen bedrust vergelijkbaar is met 15 jaar fysieke achteruitgang door veroudering

Mogelijke complicaties en risico’s

Geen enkele operatie is zonder risico’s. Zo zijn ook bij deze operaties de normale risico’s op complicaties aanwezig, zoals nabloeding, wondinfectie, trombose of longontsteking. Bovendien wordt er een nieuwe aansluiting tussen twee darmnaden gemaakt. Soms komt het voor dat dit niet goed geneest waardoor lekkage optreedt. Mogelijk moet dan opnieuw een stoma aangelegd worden.

Na de behandeling

Als alles goed gaat mag u de eerste dag na de operatie naar huis. Bij vragen over het veranderde ontlastingpatroon mag u altijd contact opnemen met de stomaverpleegkundige. Bij ontslag krijgt u een afspraak mee voor de poliklinische controle bij de specialist, ongeveer twee weken na uw opname. De stomaverpleegkundige belt u de eerste en vierde dag na ontslag thuis op om te vragen hoe het met u gaat.

Leefregels

Als u weer thuis bent is het belangrijk dat u zich zo goed mogelijk houdt aan de onderstaande leefregels:

  • Douchen/baden: Douchen mag zodra de OK-pleister verwijderd is. Baden mag nadat de drain verwijderd is, echter gebruik hierbij geen badolie en/of zeep. Verder mag het water niet warmer zijn dan ongeveer 38°C.
  • Lichamelijk activiteiten: Het is raadzaam om de eerste zes weken geen zware werkzaamheden te verrichten of zwaar te tillen (> 5kg).
  • Sporten: Zwemmen mag zodra het wondje dicht is. Vermijd de eerste zes weken sporten die veel lichamelijke inspanning vergen.
    Beoefen geen lijf-aan-lijf sporten zoals boksen en oosterse vechtsport totdat de wond genezen is.
  • Fietsen en autorijden: doe de eerste zes weken rustig aan met fietsen en autorijden. Dit houdt in dat u maximaal een uur achter elkaar (rustig) mag fietsen of autorijden.
  • Voeding: Geen beperkingen
  • Ontlasting: Uw ontlasting kan de eerste tijd ontregeld zijn. Indien u hier vragen over heeft, kunt u deze aan de stomaverpleegkundige stellen.
  • Werk: Afhankelijk van de operatie en nabehandeling kunt u in overleg met uw behandelend arts na twee tot zes weken uw werkzaamheden hervatten. Dit is afhankelijk van het soort werk dat u doet en uw lichamelijke conditie.
  • Wondverzorging: Als u nog een open wond heeft moet u deze spoelen zoals u tijdens de opname is geleerd. Indien de wond gesloten is en droog is, hoeft er geen verband meer op.

Wanneer neemt u direct contact op?

Het is belangrijk om bij de volgende verschijnselen contact op te nemen:

  • bij nabloeding, roodheid of zwelling in het geopereerde gebied
  •  bij koorts boven de 38,5°Celsius
  • als u last krijgt van ernstig gewichtsverlies.

Neem bij bovenstaande verschijnselen telefonisch contact op:

  • met de polikliniek Chirurgie (tijdens kantooruren);
  • met de Spoedeisende Hulp (buiten kantooruren).

Het telefoonnummer vindt u onder ‘Contactgegevens’.

Meer informatie

Meer informatie over de werking en het trainen van bekkenbodemspieren vindt u op de volgende websites:
www.bekkenbodem.net
www.ondercontrole.com

Vragen

Heeft u nog vragen, stel ze gerust aan uw behandelend arts. Bij dringende vragen of problemen vóór uw behandeling kunt u zich het beste wenden tot uw behandelend specialist of uw huisarts. Een afspraak met de specialist kunt u maken via de polikliniek Chirurgie.

Contactgegevens

Catharina Ziekenhuis
Telefoon 040 – 239 91 11
www.catharinaziekenhuis.nl

Spoedeisende Hulp
040 – 239 96 00

Polikliniek Chirurgie
040 – 239 71 50

Verpleegafdeling
040 – 239 87 77 (bereikbaar van maandag 8 uur tot en met zaterdagmiddag 15 uur)

Stomaverpleegkundige
040 – 239 75 66 (bereikbaar op werkdagen)

Routenummer(s) en overige informatie over de afdeling Chirurgie kunt u terugvinden op www.catharinaziekenhuis.nl/chirurgie.


© 2026 Catharina Ziekenhuis
Alle rechten voorbehouden