Verwisselen van de dag- naar nachtzak (Folder)
5623 EJ Eindhoven
040 - 239 91 11
Verwisselen van de dag- naar nachtzak (Folder)
De instructieverpleegkundige heeft met u besproken dat u of uw mantelzorger de dag-en de nachtzak zelf gaat verwisselen. Het voordeel is dat u dan niet afhankelijk bent van een ander. In deze folder vindt u meer informatie over hoe u dat thuis zelf kunt doen.
Algemene informatie over de handeling
U heeft een katheter. De urine wordt via de katheter naar een urinezak geleid.
- Overdag gebruikt u een dagzak. Deze zak heeft een capaciteit van een halve liter (500 milligram) en kunt u met twee bandjes aan uw been vastmaken.
- ’s Nachts sluit u de nachtzak aan op de dagzak. De nachtzak is groter en heeft een inhoud van 2 liter. Zo kunt u de nacht rustig doorkomen zonder de zak te hoeven legen.
Het verwisselen van de dag- en nachtzak maakt deel uit van uw behandeling. Er is met u afgesproken dat u deze taak zelf gaat uitvoeren. In deze folder leggen we u stap voor stap uit hoe u dit kunt doen. Ook uw mantelzorger kan leren hoe hij dit kan doen, zodat hij u eventueel kan helpen.
Voorbereiding
Zorg voor een schone omgeving
- Zorg voor een schoon werkveld. Leg hiervoor een schone handdoek of theedoek neer.
- Was uw handen goed met water en zeep. Droog ze af met een schone handdoek of een wegwerphanddoekje. Gebruik elke dag een schone handdoek.
- Laat geen huisdieren in de buurt wanneer u met de handeling bezig bent.
- Raak tijdens de handeling niets aan wat niet nodig is. Dit voorkomt besmetting.
- Bewaar uw verzorgingsmaterialen in een afgesloten kast of box om ze schoon te houden.
Benodigheden
Deze benodigdheden zitten in het startpakket die u van de afdeling heeft ontvangen. Als de materialen bijna op zijn, kunt u deze zelf bijbestellen. In uw startpakket zit het telefoonnummer waar u nieuwe materialen kunt bestellen.
- Nieuwe dagzak
- Nachtzak
- Schone hand-/theedoek
- Schaar
- Alcohol 70%
- Afvalzak
- Bedhanger
Instructies vervangen van de dagzak
- Leg de spullen die u nodig heeft binnen handbereik.
- Was uw handen met water en zeep en droog ze goed af.
- Knip als het nodig is de slang van de dagzak op maat. Desinfecteer de schaar waarmee u knipt met 70% alcohol
- Maak eerst de oude dagzak los van de beenbandjes en hierna van de katheter.
- Sluit de nieuwe dagzak aan de katheter en zorg dat het kraantje dicht staat (nippel naar beneden).
- Maak de nieuwe dagzak vast aan de beenbandjes.
- Was de handen opnieuw.
Instructies aankoppelen nachtzak
- Leg de spullen die u nodig heeft binnen handbereik.
- Was uw handen met water en zeep en droog ze goed af.
- Controleer of het kraantje van de nachtzak dicht is (nippel naar boven).
- Sluit de nachtzak aan op de dagzak.
- Open het kraantje van de dagzak (nippel naar beneden).
- Was de handen opnieuw.
Instructies afkoppelen nachtzak
- Leg de spullen die u nodig heeft binnen handbereik.
- Was uw handen met water en zeep en droog ze goed af.
- Sluit het kraantje van de dagzak (nippel naar boven) en maak de nachtzak los.
- Maak het aansluitpunt droog met een schone papieren doekje
- Leeg de nachtzak in het toilet (nippel naar beneden).
- Spoel de nachtzak door met water en laat hem drogen.
- Was de handen opnieuw.
U heeft nu alleen de dagzak nog aangesloten. De dagzak leegt u overdag in het toilet. Dit doet u door het kraantje te openen (nippel naar beneden), en daarna te sluiten (nippel naar boven).
Tips
- Bevestig de nachtzak lager dan de blaas zodat de urine er gemakkelijk in kan stromen.
- Kunt dezelfde dag- en nachtzak 7 dagen achter elkaar gebruiken
- Om nare geurtjes te voorkomen, kunt u voor het doorspoelen van de nachtzak een scheutje azijn meespoelen.
- Raak de aansluitingspunten niet aan. Desinfecteer de aansluitingspunten met alcohol 70% als deze in aanraking zijn gekomen met de omgeving.
- Vervang de beenbandjes als deze vuil zijn geworden.
Wanneer neemt u contact op met de poli?
- Is er geen urineproductie? Kijk dan eerst of er een knik in de katheterslang zit. Als er geen knik in de katheterslang zit, dan graag contact opnemen met de poli.
- Bij koorts boven de 38.5 graden Celsius.
- Als uw urine troebel is.
- Bij bloed in de urine.
- Als u pijn heeft bij de katheter.
- Als de katheter eruit is uitgevallen.
Contact
Heeft u medische vragen? Bel dan met de poli Urologie. De contactgegevens staan op uw ontslagformulier.
Bij vragen over de instructie bel dan met de instructieverpleegkundige:
Telefoonnummer: 040-2397454 van maandag tot en met vrijdag onder kantooruren.
E-mailadres: infoinstructieverpleegkundige@catharinaziekenhuis.nl